Krijg als eerste het laatste nieuws
Meld je aan voor Sim e-mails en krijg als eerste inspirerende content, nieuws en exclusieve aanbiedingen te zien.
Zowel jong als oud kan inmiddels niet meer zonder de smartphone. We gebruiken ze om even snel een berichtje te versturen, om online te bankieren of om een nieuwsartikel te lezen. Maar er zitten ook nadelen aan die steeds verder oplopende schermtijden, zeker bij jongeren. Gelukkig hoeven oudere smartphonegebruikers zich minder zorgen te maken: smartphone gebruik houdt je brein juist actief.
Er zijn in Nederland zo’n 3,7 miljoen 65-plussers. In de leeftijdsgroep 65 tot 75 jaar heeft inmiddels 94 procent een smartphone met internetverbinding. Voor de 75-plussers gaat het om 73 procent — een verdubbeling ten opzichte van vier jaar geleden. Een groot deel van de Nederlandse ouderen heeft dus al een smartphone. De coronaperiode heeft het digitale gebruik flink versneld: uit een peiling van ouderenvereniging Anbo-PCOB onder meer dan 7000 senioren blijkt dat 52 procent meerdere uren per dag online actief. De smartphone is het meest populair, maar er wordt ook gebruik gemaakt van tablets, laptops en computers. Slechts een kleine groep, zo’n 16 procent, vindt zelf dat ze te veel online zijn. Bijna een kwart krijgt weleens van anderen te horen dat ze te veel op hun telefoon zitten.
Ouderen gebruiken hun smartphone voor steeds meer verschillende zaken. Ze communiceren ermee via Whatsapp, ze versturen e-mails en scrollen op sociale media. Ook het spelen van spelletjes en het lezen van digitale folders is populair. Maar al die online activiteiten nemen veel tijd in beslag, waardoor de schermtijd behoorlijk op kan lopen. “Mijn schermtijd gister was… 4 uur en 48 minuten. Facebook het meeste zie ik. Goh, da’s wel ietsje meer dan ik dacht”, laat een smartphonegebruiker weten aan Trouw. Maar echt erg vindt de man in kwestie het niet: “Nee, sommige dingen zijn gewoon nodig en ja, we hebben de tijd hè?”
Bijna 5 uur per dag achter een scherm, dat klinkt als behoorlijk veel. Toch is een dergelijke schermtijd bij ouderen geen reden tot zorg. Seniore smartphonegebruikers zijn bijvoorbeeld minder vatbaar voor het verslavende effect van sociale media. Het behalen van een hoeveelheid likes kan jongeren erg bezig houden, maar ouderen hebben hier minder last van. Ook vergelijken jongeren zichzelf online met alles wat ze zien, wat kan leiden tot onzekerheid. Hier hebben oudere smartphonegebruikers wederom minder last van. Daarnaast is het afwisselen van verschillende activiteiten op de telefoon juist erg goed voor ouderen. Door een Whatsappbericht te sturen, daarna een spelletjes te spelen of even op sociale media te kijken, blijft je brein actief. Kortom: het kan absoluut geen kwaad om lekker op je smartphone, tablet of computer actief te zijn!
Meld je aan voor Sim e-mails en krijg als eerste inspirerende content, nieuws en exclusieve aanbiedingen te zien.